Bananas eller Platano?

Evelyn

Ny medlem
Hola a todos, har funderat på det där med bananer, säger man BANANAS eller PLATANO? :sol:

Har aldrig förstått skillnaden, strlmässigt eller geografiskt skillnad på benämning? :confused:
 

Spanienforum

Sponsrat inlägg
Hej!
Vi rekommenderar följande tjänster kring boende och juridik i Spanien. Du förbinder dig inte till något när du använder våra formulär och det kostar inget.
Tack för att ni använder Spanienforum och gör det till en trevlig mötesplats för Spanienfantaster och alla andra!

PS. Spanienforum.se har fått nya ägare och vi kommer göra en del mindre justeringar under våren 2018. Allt för att forumet ska leva kvar och fortsätta fylla ett bra syfte, för nya medlemmar och såväl för våra forumveteraner. Finns det synpunkter eller idéer så är ni välkomna att maila på [email protected].
Plátano är den typen av banan som växer på Kanariöarna.
Banana kommer från Sydamerika.

Platano är lite mindre storleksmässigt och sötare i smaken. I mitt tycke mycket godare.
 
Last edited:
intressant visste inte detta. Tack Ester! Finns det en tredje typ av bananer de av ministorlek som finns bland annat i Asien.

url
 
Vad gulliga dom är! Det finns säkert ännu fler sorter. En annan typ är ju "matbananerna" - de som måste anrättas innan man kan äta dom. Är större och grönare än de "vanliga" och finns t.ex. på Mercadona. Man kan steka dom i stekpanna exempelvis.
 
de gillade jag! Såg sånna bananer i Thailand! :)
 

Spanienforum

Sponsrat inlägg

Ett bra erbjudande

American Express SAS Eurobonus
Få 6 000 eurobonuspoäng direkt om du tecknar ett American Express SAS Eurobonus kort via vår LÄNK.
6 000 poäng räcker till en inrikes flygresa. Kortet är gratis & utan årsavgift.
Kika in erbjudandet på Americanexpress.se.


PS. Spanienforum.se har fått nya ägare och vi kommer göra en del mindre justeringar under våren 2018. Allt för att forumet ska leva kvar och fortsätta fylla ett bra syfte, för nya medlemmar och såväl för våra forumveteraner. Finns det synpunkter eller idéer så är ni välkomna att maila på [email protected].
Altså, det är den biologiska förklaringen/benämningen på banan. Att det är fråga om bär. Har att göra tex att det finns små frön...
Enligt biologerna är ett äpple inte en frukt utan en sk "falsk frukr" osv. Man kan hålla på så länge som helst med sådana här roligheter. Alltid kan man impa på någon med sin kunskap :) Håll till godo! Och trevlig Gustaf Adolfs Dag (från Göteborg)!
 
Är dessa som menas?

Undrar om man kan få tag på dem i Sverige...

Min spanska är inte tillräckligt bra för att förstå hela den artikeln och tyvärr verkar den bara finnas på spanska Wikipedia.
 

Nya trådar

Back
Toppen