sjukvård i Spanien?

Diskussion i 'Leva och Bo i Spanien' startad av monica7, 8 maj 2008.

Trådstatus:
Stängd för vidare inlägg.
  1. JJJackson

    JJJackson Ny medlem

    Blev medlem:
    21 maj 2009
    Inlägg:
    7
    Mottagna gillanden:
    0
    Hej igen

    Tog mig tid att läsa artikeln och där står:

    -------------------
    Spanien har bestämt att anpassa sig till nya EU-regler och avskaffa residenciakorten som nu ersatts med ett Certifikat för Register av Personer inom Unionen (Certificado de Registro de Ciudadano de la Unión) ett papper som intygar att man är registrerad och bosatt i Spanien.
    -------------------

    Precis det jag säger. Kortet är ersatt med intyget!!!! Ingenstans står det att man INTE behöver skriva sig i Spanien. 182-dagars regeln gäller fortfarande.

    Journalisten har alltså INTE slarvat med fakta, men det är ju lätt att missförstå ibland.


    Jack J Jackson
    Abogado
     
    Last edited: 21 maj 2009
  2. Spanienforum.se Sponsrat inlägg

    Hej!
    Vi rekommenderar följande tjänster kring boende och juridik i Spanien. Du förbinder dig inte till något när du använder våra formulär och det kostar inget.
    Tack för att ni använder Spanienforum och gör det till en trevlig mötesplats för Spanienfantaster och alla andra!

    PS. Spanienforum.se har fått nya ägare och vi kommer göra en del mindre justeringar under våren 2018. Allt för att forumet ska leva kvar och fortsätta fylla ett bra syfte, för nya medlemmar och såväl för våra forumveteraner. Finns det synpunkter eller idéer så är ni välkomna att maila på [email protected].
  3. SolenLyser

    SolenLyser Guest

    Det är numera bulletin (BOE) 240/2007 som gäller i Spanien. Som medlem i EU räcker det att registrera sig hos polisen.

    Real Decreto 240/2007, de 16 de febrero, sobre entrada, libre circulación y residencia en España de ciudadanos de los Estados miembros de la Unión Europea y de otros Estados parte en el Acuerdo sobre el Espacio Económico Europeo.

    Artículo 3. Derechos.
    Los titulares de los derechos a que se refieren los apartados anteriores que pretendan permanecer o fijar su residencia en España durante más de tres meses estarán obligados a solicitar un certificado de registro o una tarjeta de residencia de familiar de ciudadano de la Unión, según el procedimiento establecido en la presente norma.

    Una tarjeta de residencia de familiar de ciudadano de la Unión kan man få om man kommer från t.ex. Argentina.

    Jag brukar läsa bulletinerna och jag kan inte hitta något som stöder ditt påstående. Var hittar du lagtexten?
     
    Last edited by a moderator: 21 maj 2009
  4. SolenLyser

    SolenLyser Guest

    Om man behöver INTE anmäla sig hos polisen efter 3 månader var står det? Är det en ny bulletin som gäller?
     
  5. JJJackson

    JJJackson Ny medlem

    Blev medlem:
    21 maj 2009
    Inlägg:
    7
    Mottagna gillanden:
    0
    Hej

    Kanske vi pratar om olika saker? Vad jag förstår så pratar du om registrering och INTE permanent utflyttning från ett land till ett annat. Lagen i Sverige/Spanien/EU är solklar. När du vistas mer än 182 dagar i ett land SKALL du anmäla utflyttning från det land där du tidigare varit folkbokförd och folkbokföra dig i det nya landet, alltså måste du skaffa dig en Residencia i t.ex. Spanien.

    Självfallet kan en Argentinare liksom vilken nationalitet som helst skaffa residencia/folkbokföra sig i Spanien, det har aldrig varit frågan.

    Frågan som jag förstod det var. "Måste man folkbokföra sig (skaffa residencia) om man vistas i Spanien mer än 182 dagar om året?" Svaret är ett obetingat ja.

    Jack J Jackson
    Abogado
     
  6. Spanienforum.se Sponsrat inlägg

    Två st fina erbjudanden

    1. Airbnb
    Airbnb.se får du 360 kr i rabatt på din första bokning av boende, och 135 kr att använda för en upplevelse värd 455 kr eller mer om du går via vår länk. Om du istället vill hyra ut din egen bostad kan du använda denna länk till Airbnb.se

    2. American Express SAS Eurobonus
    Få 10 000 poäng direkt om du tecknar ett American Express SAS Eurobonus kort via vår LÄNK. 10 000 poäng räcker till en inrikes flygresa. Kika in erbjudandet på Americanexpress.se.


    PS. Spanienforum.se har fått nya ägare och vi kommer göra en del mindre justeringar under våren 2018. Allt för att forumet ska leva kvar och fortsätta fylla ett bra syfte, för nya medlemmar och såväl för våra forumveteraner. Finns det synpunkter eller idéer så är ni välkomna att maila på [email protected].
  7. JJJackson

    JJJackson Ny medlem

    Blev medlem:
    21 maj 2009
    Inlägg:
    7
    Mottagna gillanden:
    0
    Hej

    I samma decret som du hänvisar till så står det i Artikel 7 om detta med 3-månaders regeln.

    OM du kommer som turist så har du rätt att stanna i Spanien i 3 månader utan några åtgärder som helst. OM du som turist avser att stanna i Spanien ÖVER 3 månader MEN mindre än 183 dagar, skall detta anmälas till den lokala polisen.

    OM du utvandrar till Spanien SKALL du senast den 183 dagen söka residencia MEN OM du redan från början VET att du skall stanna mer än 182 dagar SKALL/BÖR/FÅR du redan efter 3 månaders vistelse söka om residencian.


    Jack J Jackson

    Abogado
     
  8. SolenLyser

    SolenLyser Guest

    Men detta är inte reglerat i lagtexten. Vilken färg har en Recidencia?

    Jag känner bara till två dokument för uppehåll för EU medborgare:

    1. Registreringsbeviset med NIE-nummer (grön-A4)
    2. Permanent residencia (grön-A4))
     
Trådstatus:
Stängd för vidare inlägg.

Dela sidan

Laddar...