Sålt lägenhet

Mike99

Ny medlem
Hej! Har en liten undran.
Jag har sålt vår lägenhet i Torrevieja och funderar på vad som är smartast gällande mottagningen av betalningen. Jag tänker på valutakurs och avgifter.

Till vårt spanska konto, Bankinter och sen flytta pengarnas till mitt svenska Swedbankkonto. Eller be de betala direkt till mitt swedbankkonto?
 

Spanienforum

Sponsrat inlägg
Hej!
Vi rekommenderar följande tjänster kring boende och juridik i Spanien. Du förbinder dig inte till något när du använder våra formulär och det kostar inget.
Tack för att ni använder Spanienforum och gör det till en trevlig mötesplats för Spanienfantaster och alla andra!

PS. Spanienforum.se har fått nya ägare och vi kommer göra en del mindre justeringar under våren 2018. Allt för att forumet ska leva kvar och fortsätta fylla ett bra syfte, för nya medlemmar och såväl för våra forumveteraner. Finns det synpunkter eller idéer så är ni välkomna att maila på [email protected].
Transaktionen i sig är väl gratis inom EU, det handlar väl om vilken växlingskurs ni resp köparna (som inte har något intresse av bra kurs) kan få. Om det blir någon skillnad kan nog bara din bank svara på
 
Transaktionen i sig är väl gratis inom EU, det handlar väl om vilken växlingskurs ni resp köparna (som inte har något intresse av bra kurs) kan få. Om det blir någon skillnad kan nog bara din bank svara på

Nej, det är inte gratis inom EU, generellt. SEPA-reglerna säger att banken inte får ta högre avgift för en EU-överföring än de skulle ha gjort för en nationell överföring. Därför tror många svenskar att det är gratis, eftersom de flesta svenska banker inte tar någon avgift för överföring till annan bank.
Men många spanska banker tar en avgift i stil med 0,5% - även för inrikes överföringar - och då blir det en avgift på €500 för en överföring av €100,000....
 

Nya trådar

Back
Toppen