Novemberväder i Puerto de la Cruz

Har varit en hel del på Teneriffa men aldrig "bott" i Puerto de la Cruz. Funderar på att ev. Fira födelsedag där i slutet av november nästa år. Vad kan man vänta sig för väder? Hur har det varit i år t.ex?

Tack på förhand

tomtejul
 

Spanienforum

Sponsrat inlägg
Hej!
Vi rekommenderar följande tjänster kring boende och juridik i Spanien. Du förbinder dig inte till något när du använder våra formulär och det kostar inget.
Tack för att ni använder Spanienforum och gör det till en trevlig mötesplats för Spanienfantaster och alla andra!

PS. Spanienforum.se har fått nya ägare och vi kommer göra en del mindre justeringar under våren 2018. Allt för att forumet ska leva kvar och fortsätta fylla ett bra syfte, för nya medlemmar och såväl för våra forumveteraner. Finns det synpunkter eller idéer så är ni välkomna att maila på [email protected].
Hej,

Det brukas vara lite växlande väder. Just I år dock har det varit extremt regnigt de senaste två månaderna, med ett par rejäla stormar också. Men så brukar det inte vara.
Normalt i november kanske det är 1-2 dagar i veckan med regnskurar, annars växlande molnighet, och dagstemperaturer på 19-23 grader ungefär.
På nätterna kan det gå ner mot 14-15 ibland, men stannar oftast runt 17 eller så.
 
Det är bara att inse att det är VINTER! Dock finns det sköna varma vinterdagar både på Norr och Söder:

https://www.youtube.com/watch?v=DcHqfUSPVEA

Kl 8 i morse hade vi 13 plusgrader, burr! Jag var på tidigt upp för ett besök på Hälsocentralen. Varje år får vi en gratis kontroll av vår hälsa med hjälp av provtagning. Där rådde tysk disciplin och kön avverkades med blixtens hastighet. Imponerande! Därefter blev det en güisqui till kaffet på baren för att ersätta blodförlusten och kompensera kylan. Slöseri, för nu vid lunch är temperaturen tillbaka till 22 grader, hurra!
 
Last edited by a moderator:
Vad härligt det låter.! Vi tyckte att det var väldigt varmt och skönt på dagarna här i Sverige när det var 13 grader.! :)
 

Nya trådar

Back
Toppen