Någon som fått ta med sig skolpengen??

FruB

Ny medlem
Vi funderar på att flytta söderut, Costa Del Sol området. Våra barn talar ingen spanska och vi tänkte ha en "testperiod" på 1 år innan vi bestämmer oss fullt ut. Så tanken är att till en början sätta barnen i den svenska skolan i Fungenrola eller Marbella, någon som har erfarenhet av dessa?? Sen har jag läst att vissa kommuner beviljar att man tar med sig skolpengen utomlands vilket skulle lösa många ekonomiska problem, som jag förstått finns inget regelverk kring detta utan det är mer från kommun till kommun hur man väljer att göra. Hur har ni motiverat detta??

Tacksam för svar!!
 

Spanienforum

Sponsrat inlägg
Hej!
Vi rekommenderar följande tjänster kring boende och juridik i Spanien. Du förbinder dig inte till något när du använder våra formulär och det kostar inget.
Tack för att ni använder Spanienforum och gör det till en trevlig mötesplats för Spanienfantaster och alla andra!

PS. Spanienforum.se har fått nya ägare och vi kommer göra en del mindre justeringar under våren 2018. Allt för att forumet ska leva kvar och fortsätta fylla ett bra syfte, för nya medlemmar och såväl för våra forumveteraner. Finns det synpunkter eller idéer så är ni välkomna att maila på [email protected].

Nya trådar

Back
Toppen