Moped i Alicante.

simpan

Ny medlem
Jag har planer på att flytta till Alicante om ett år och undrar bl.a. hur trafiken i Alicante är. Tanken är att skaffa en moped när jag kommer dit för att lättare ta mig runt, men hur pass "moped vänlig" är staden?

Är det lätt och smidigt att ta sig fram, eller måste man vara rädd för sitt liv varje gång man skall bege sig ut på vägarna?

Undrar även hur det är med parkering för "moppen", är det bara att dra upp den på trottoaren och ställa den där, eller måste man hitta speciella parkeringsplatser?

Det blev många frågor på en gång, men jag vore ypperst tacksam för svar!

/ Simpan
 

Spanienforum

Sponsrat inlägg
Hej!
Vi rekommenderar följande tjänster kring boende och juridik i Spanien. Du förbinder dig inte till något när du använder våra formulär och det kostar inget.
Tack för att ni använder Spanienforum och gör det till en trevlig mötesplats för Spanienfantaster och alla andra!

PS. Spanienforum.se har fått nya ägare och vi kommer göra en del mindre justeringar under våren 2018. Allt för att forumet ska leva kvar och fortsätta fylla ett bra syfte, för nya medlemmar och såväl för våra forumveteraner. Finns det synpunkter eller idéer så är ni välkomna att maila på [email protected].
Moppar (eller motorcycklar) är kanon inne i Alicante. Du kan INTE parkera pà trottoarerna, men det finns speciella motorcyckel parkeringar, annars kan du bara trycka in det i vilket litet hàl som helst, mellan 2 bilar tex.

Försäkringar pà en vanlig "euro" moppe kanske kostar 150€ om àret. billigare om du har körkort, àlder etc.
 
Okej, det låter väldigt bra faktiskt.

Vet du om det räcker med ett svenskt bilkörkort, eller om man måste ta ett speciellt moppe körkort för att få köra?
 
Moppe ska du inte behöva ngt kort för - har du haft bilkörkort i 5 år (tror jag det är) kan du köra upp till 125cc
 
Låter mycket bra det :)

Jag har hört att många trimmar sina moppar, vet ni hur folket där nere ser på sånt? Gör nästan alla det, och är det något man borde göra, eller klarar man sig gått och väl utan trim?

Jag skall lägga till att jag mest/endast kommer att använda moppen i inne i stan. Jag kommer inte ta några långturer, så då kanske trim är onödigt?

Ber om ursäkt om det är dumma frågor, men jag har aldrig haft en moppe tidigare och jag vet definitivt inget om att ha moppe i Alicante.
 

Spanienforum

Sponsrat inlägg

Ett bra erbjudande

American Express SAS Eurobonus
Få 6 000 eurobonuspoäng direkt om du tecknar ett American Express SAS Eurobonus kort via vår LÄNK.
6 000 poäng räcker till en inrikes flygresa. Kortet är gratis & utan årsavgift.
Kika in erbjudandet på Americanexpress.se.


PS. Spanienforum.se har fått nya ägare och vi kommer göra en del mindre justeringar under våren 2018. Allt för att forumet ska leva kvar och fortsätta fylla ett bra syfte, för nya medlemmar och såväl för våra forumveteraner. Finns det synpunkter eller idéer så är ni välkomna att maila på [email protected].
än laglig moppe pà 49cc gàr väl i 50-60 km/h Med tanke pà att det är en max fart pà 40 inne i stan sà räcker nog det. Vet inte om det är olagligt att trimma sina moppar i spanien... Blev häromdagen omkörd av en trampemoppe i väggrenen.... och vi i bilfilen làg i 85 km/h !!!
 
haha lite annan mentalitet i trafiken där nere kanske :)

om mopparna klarar 50-60 känns det onödigt att trimma, vore även onödigt att hamna i nå trubbel (ifall att det skulle vara olagligt).

Jag får tacka så mycket för svaren, de har varit mycket till hjälp, Tack så mycket!
 
Det underbaraste med livet man lever runt Medelhavet är just att man kan sitta och åka vespa 365 dagar om året!! :) Älskar verkligen detta, istället för som i Sverige, ställa in mopeden/MC i källaren redan i september... :(
 

Nya trådar

Back
Toppen