Familj med ½ & 2 åring söker tips och lekkamrater

Mikael M-H

Ny medlem
Hej

Vi är en familj som kommer övervintra i Torreviejaområdet från sept till och med mars. I sept - okt kommer vi bo i Villa Martin och nov-mars i Ciudad Quesada.

Vi letar efter bra ställen att underhålla barnen på, öppna förskolor, förskolor, parker eller andra ställen där barn samlas.
Det vore även bra att kunna få feedback på hur det är med blöjor (pampers i Sverige) och om det går att få tag i välling någonstans.

Om det finns några andra barnfamiljer som vill umgås vore det väldigt trevligt!

Vi letar även efter barnpassning/barnvakt om det finns några som är intresserade av sådant.

Har ni några generella tips/råd/förmaningar så är de mer än välkomna!

Vänligen
Mikael & Nanette
 

Spanienforum

Sponsrat inlägg
Hej!
Vi rekommenderar följande tjänster kring boende och juridik i Spanien. Du förbinder dig inte till något när du använder våra formulär och det kostar inget.
Tack för att ni använder Spanienforum och gör det till en trevlig mötesplats för Spanienfantaster och alla andra!

PS. Spanienforum.se har fått nya ägare och vi kommer göra en del mindre justeringar under våren 2018. Allt för att forumet ska leva kvar och fortsätta fylla ett bra syfte, för nya medlemmar och såväl för våra forumveteraner. Finns det synpunkter eller idéer så är ni välkomna att maila på [email protected].
Blöjor finns "överallt". Mercadona, Carrefour, China Basarer....
Jag tror att det även finns välling, men är det liknande smak som den svenska är en annan femma. Ta med er om ni kan, ifall det skulle "krisa sig".
Ett tips: lär ert barn att äta gröt, tex havregryn. Smakar likadant som i Sverige, finns att köpa i Spanien, mättar bra, är bra för magen osv...
 
Hej Mikael,

Är det bara denna vinter som ni ska bo i Spanien? Vi är en barnfamilj som har två döttrar, 7 mån och 2,5 år. Vi har köpt en nybyggd lägenhet i Punta Prima (ca 2 km från Villa Martin). Lägenheten är dock inte klar förrän nästa höst. Då kommer vi tillbringa ca 10-15 veckor per år i Spanien.
Eventuellt kommer vi vara några veckor i Spanien senare.

Kul med fler barnfamiljer i området 

Med vänliga hälsningar
Stefan
 
Provbo

Hej

Tack för tipsen Riconada!thumb

Stefan78: Vi provbor denna vinter för att se om vi trivs såpass att vi vill satsa på att flytta ner, så vi hyr bara.
Hör av er om ni kommer ner något under vinterhalvåret!

Mvh
Mikael
 

Spanienforum

Sponsrat inlägg

Ett bra erbjudande

American Express SAS Eurobonus
Få 6 000 eurobonuspoäng direkt om du tecknar ett American Express SAS Eurobonus kort via vår LÄNK.
6 000 poäng räcker till en inrikes flygresa. Kortet är gratis & utan årsavgift.
Kika in erbjudandet på Americanexpress.se.


PS. Spanienforum.se har fått nya ägare och vi kommer göra en del mindre justeringar under våren 2018. Allt för att forumet ska leva kvar och fortsätta fylla ett bra syfte, för nya medlemmar och såväl för våra forumveteraner. Finns det synpunkter eller idéer så är ni välkomna att maila på [email protected].
Har hittat denna:
24 november 2011 0:45
Undrar hur väldokumenterade palmfetterna är som brukar ingå i välling...
Här i Spanien finns det massor med välling att köpa, men den är färdigblandad. Kanske lika i andra länder? Och tyvärr med en massa socker, billiga dåliga fetter och olika sädesslag.

Äggmjölk går alldeles utmärkt och är säkerligen mycket bättre. Vår dotter Gry har bara druckit det och mår hur bra som helst. http://www.fettdieten.se/content/grys-lull
 

Nya trådar

Back
Toppen