Uthyrningskoll

Spanienforum

Sponsrat inlägg
Hej!
Vi rekommenderar följande tjänster kring boende och juridik i Spanien. Du förbinder dig inte till något när du använder våra formulär och det kostar inget.
Tack för att ni använder Spanienforum och gör det till en trevlig mötesplats för Spanienfantaster och alla andra!

PS. Spanienforum.se har fått nya ägare och vi kommer göra en del mindre justeringar under våren 2018. Allt för att forumet ska leva kvar och fortsätta fylla ett bra syfte, för nya medlemmar och såväl för våra forumveteraner. Finns det synpunkter eller idéer så är ni välkomna att maila på [email protected].
Jag tycker också det är en självklarhet att betala skatt men blir inte riktigt klok på reglerna. Läste någonstans att det måste finnas AC i alla sovrum och vardagsrum. I mitt fall innebär det 3 AC på 40 kvadrat jag har 1 AC idag. Sen läste jag någon annanstans att det måste finnas AC eller fläkt, Då hamnar det enligt mig i ett helt annat läge är det någon som vet att detta stämmer.
Värme i alla rum kan jag lösa med värmefläktar.
Övriga krav känns inte så svårt att uppnå.
 
Vad jag förstått (gäller i Nerja men borde väl vara ungefär samma överallt) är att det skall finnas fast AC i alla sovrum + vardagsrum. Portabla är alltså inte enligt reglerna.
 
Hur gör ni med långtidsuthyrare? När det gäller att anmäla till polisen och kontrakt, tänkte jag på. Vi har uthyrningslicens så den är ok, men har inte skrivit kontrakt och anmält till polisen förut då vi tidigare gått genom en byrå med uthyrningen. Bor i Andalucien. Om vi lånar ut skall de ha kontrakt och anmälas till polisen även då? Någon som vet? Tänkte på nu när det görs kontroll så jag inte gör något galet.
 
Last edited:

Spanienforum

Sponsrat inlägg

Ett bra erbjudande

American Express SAS Eurobonus
Få 6 000 eurobonuspoäng direkt om du tecknar ett American Express SAS Eurobonus kort via vår LÄNK.
6 000 poäng räcker till en inrikes flygresa. Kortet är gratis & utan årsavgift.
Kika in erbjudandet på Americanexpress.se.


PS. Spanienforum.se har fått nya ägare och vi kommer göra en del mindre justeringar under våren 2018. Allt för att forumet ska leva kvar och fortsätta fylla ett bra syfte, för nya medlemmar och såväl för våra forumveteraner. Finns det synpunkter eller idéer så är ni välkomna att maila på [email protected].

Nya trådar

Back
Toppen