Studera och jobba i Alicante

Pauline

Ny medlem
Hej, jag har funderat på att åka till Alicante i sommaren eller till hösten för att att studera spanska i några månader och sedan om jag trivs bra vill jag stanna kvar ett tag och leta efter något jobb. Vilken skola är den bästa?

Jag har tidigare bott i Spanien, men hur är just Alicante? Passar det en tjej på 20 år? Är det lätt att hitta någon lägenhet att hyra? Hur är det med jobb i staden? Och såklart hur är nattlivet?

Kan absolut ingenting om Alicante, så är väldigt tacksam för all information som jag kan få!:)

MVH

Pauline
 

Spanienforum

Sponsrat inlägg
Hej!
Vi rekommenderar följande tjänster kring boende och juridik i Spanien. Du förbinder dig inte till något när du använder våra formulär och det kostar inget.
Tack för att ni använder Spanienforum och gör det till en trevlig mötesplats för Spanienfantaster och alla andra!

PS. Spanienforum.se har fått nya ägare och vi kommer göra en del mindre justeringar under våren 2018. Allt för att forumet ska leva kvar och fortsätta fylla ett bra syfte, för nya medlemmar och såväl för våra forumveteraner. Finns det synpunkter eller idéer så är ni välkomna att maila på [email protected].
Har ingen aning om vilken skola Är den bästa. Det Är lätt att hitta lght, och nattlivet är bra, iaf fram till 5 pà morgonen. Jobb är det lite sämre med. Men det gäller hela Spanien. Men visst finns det jobb.
Alicante har ca 350K invànare (750k tillsammans med förorter och Elche)
Har bra flygförbindelser till Sverige. Snart snabbtàg till Madrid. medeltemp dagtid ligger väl runt 20gr
Lagom stor stad. en ganska mycket trafik och omöjligt att parkera (en av Spaniens dyraste parkeringsstäder) Jag föredrar att köra i Valencia eller Madrid eftersom trafiken flyter mycket bättre där, I alicante har du ett stopljus var 100 meter, och gröna vàgen... vad är det? Moppe eller cyckel är att föredra.

www.alicante.es hittar du mer info.
 
Hola, Jag har studerat i Alicante fyra somrar hos Proyecto español.(Googla!) Deras kurser är mycket prisvärda, och för dn delen inte sämre än andra. Skolan är godkänd av CSN (man får studielån/bidrag om man vill), Goethe Institut och har samarbete med Instituto Cervantes samt en universitet (minns inte vilken). Det talar väl något för skolan.
Skolan kan hjälpa till med bostad. Antingen bor man i en familj, eller i en lägenhet med andra studerande. Boendet brukar vara i centrum så att man behöver ingen bil man kan gå överallt. Bor man längre ut från centrum, finns bra bussförbindelser.
Det finns många språkskolor i Alicante (+ universitet) därför är utelivet väl utbrett. Om man vill kan man festa 24/7. Skolan (Proyesto es. ) orndar mycket för sina studenter, utflykter, fester osv..Man behöver inte känna sig ensam för det tar väl hand om de sina.
Alicante är rätt lagom stor stad för att man skulle kunna hitta allt där, även jobb. Lycka till!
 
Tack så mycket för all information!! Den har verkligen hjälpt för har inga tvivel längre om att det blir Alicante som jag åker till, och skolan Proyecto Español verkar nog vara den den skola som jag fastnat för efter att ha kikat runt lite!
 
Jag tror att du kommer att bli nöjd. De har väldigt bra lärare som har arbetat där under många år. Skolan är dessutom i centrum, nära Mercado central/ Avenida Alfonso Sabio så det är gångavstånd till "allt". Det finns en strand i centrum dit många åker, men stranden i San Juan lär vara bättre, och ligger inte alltför långt borta. Jag har aldrig varit där för jag har tyckt att Postiguet har varit bra nog för mig.
Lycka till med dina studier!
 

Spanienforum

Sponsrat inlägg

Ett bra erbjudande

American Express SAS Eurobonus
Få 6 000 eurobonuspoäng direkt om du tecknar ett American Express SAS Eurobonus kort via vår LÄNK.
6 000 poäng räcker till en inrikes flygresa. Kortet är gratis & utan årsavgift.
Kika in erbjudandet på Americanexpress.se.


PS. Spanienforum.se har fått nya ägare och vi kommer göra en del mindre justeringar under våren 2018. Allt för att forumet ska leva kvar och fortsätta fylla ett bra syfte, för nya medlemmar och såväl för våra forumveteraner. Finns det synpunkter eller idéer så är ni välkomna att maila på [email protected].

Nya trådar

Back
Toppen