Hej, Är det någon har installerat bevakningskamera för att ha kontroll över fritidshuset när ni inte är där? Funderar på att installera en kamera i huset med rörelsedetektor och väger mellan kamera som går via Wifi eller kamera som går via Mobil (3G/4G). Vi har fn inget permanent Wifi i Spanien utan betalar när vi är där. 4G via mobilen låter bra under förutsättning att alla signaler går från Spanien till Sverige via mitt Svenska mobilabonnemang och inte tvärtom för då blir det dyrt. Någon som kan ge tips på vägen? Tack och hälsningar Jav&Rob
Hej! Vi rekommenderar följande tjänster kring boende och juridik i Spanien. Flytta till Spanien? - Spanienforum hjälper skandinaver att hitta rätt bostad i Spanien (utan kostnad). Hyra ut bostad i Costa del sol? - Använd vårt formulär & få hjälp med uthyrningen. Luta dig tillbaka & inkassera hyresintäkterna. Ska du sälja din bostad i Spanien? - Använd vårt formulär för en bra svensktalande kontakt som kan hjälpa dig. Behöver du juridisk rådgivning som svensk i Spanien? - Använd vårt formulär för en bra svensktalande kontakt som kan hjälpa dig. Du förbinder dig inte till något när du använder våra formulär och det kostar inget. Tack för att ni använder Spanienforum och gör det till en trevlig mötesplats för Spanienfantaster och alla andra! PS. Spanienforum.se har fått nya ägare och vi kommer göra en del mindre justeringar under våren 2018. Allt för att forumet ska leva kvar och fortsätta fylla ett bra syfte, för nya medlemmar och såväl för våra forumveteraner. Finns det synpunkter eller idéer så är ni välkomna att maila på ekonomifokus@gmail.com.
Om du har obegränsad internetpott på 4G duger ju det bra, men om du har en begränsad pott, exempelvis 50 GB, är det ju lite tråkigt om kameran inte fungerar och inbrottet sker just då. Någon form av fast internet rekommenderas vare sig det är ADSL eller fiber och om det är wifi eller 4G så rekommenderar jag obegränsad surfpott annars riskerar man att inte kunna kolla eller att inbrottsfotona inte skickas upp till molnet, beroende på hur kameran är funtad.