Lite frågor ang flytt till Costa Blanca

Hej alla!
Nu har vi äntligen hittat vårt drömhus i Costa Blanca. Utanför La murada!;:;;)
Vi flyttar ner permanent i början på December.
Har lite frågor angående flytt av bohag från Sverige, någon som har erfarenhet av det?
Container med båt verkar billigast och bäst (tar 12 dagar) någon som vet?
Vi tänker även köra ner med vår bil, någon som har erfarenhet av biltåg från Hamburg?
Hur och vilket bolag fixar vi bäst och billigast internet och gärna några svenska och engelska TV kanaler?
Vårt hus ligger lite ute på landet så det är väl parabol som gäller?
Vilka mobil bolag är bäst och billigast? Har ett kontant kort hos Hit redan, men vet inte vilket som är bäst?
Går det att köpa kolsyrepatroner till Soda stream, eller ska vi ge bort den här i Sverige?));)
Ni som bor här permanent, hur har ni gjort med försäkringar? Hemförsäkring, sjukvårdförsäkring, larm mm
Många frågor, kommer säkert fler, vi är jätte tacksamma för alla tips och råd!thumb
 

Spanienforum

Sponsrat inlägg
Hej!
Vi rekommenderar följande tjänster kring boende och juridik i Spanien. Du förbinder dig inte till något när du använder våra formulär och det kostar inget.
Tack för att ni använder Spanienforum och gör det till en trevlig mötesplats för Spanienfantaster och alla andra!

PS. Spanienforum.se har fått nya ägare och vi kommer göra en del mindre justeringar under våren 2018. Allt för att forumet ska leva kvar och fortsätta fylla ett bra syfte, för nya medlemmar och såväl för våra forumveteraner. Finns det synpunkter eller idéer så är ni välkomna att maila på [email protected].
Välkomna till forumet! Jag tror inte många har använt sig av en flyttfirma för att forsla bohaget till solen, för här är det ju vanliht att man köper bostäder fullt möblerade. Jag kan naturligtvis ha fel. Kostnaden kan variera, jag har inte det senaste, och ni gör klokast om ni frågar flera bolag. Frågan är om det alls lönar sig att flytta möblerna, som tar mycket plats i flyttbilen.
Jag bor fortfarande i Sverige men är i Spanien under loven. Varje gång jag flyger ner har jag "flyttgods" med mig. Ni kan inte ana vad man kan ta med sig på flyget...
Så tänker jag göra tills jag går i pension och flyttar ner för gott. Inga möbler åker med mig, bara personliga saker som musik, böcker, gardiner osv

Jag har en vanlig hemförsäkring hos Mapfre, deras billigaste variant, för jag har inget som är värt att stjäla. Det finns dock andra försäkringsbolag som är billigare, säkert lika bra.

Bil på tåget låter jättebra. Jag har inte gjort det själv men har vänner som gjort det för många år sedan. Om man hittar en bra biljett kommer man billigare undan än att köra ner själv - betala bensin, övernattning, mat och dryck...Dessutom kommer man ner på morgonen utvilad.

Soda stream finns även här, frågan är om det är samma modell som ni har. Eller kanske är patronerna "universella" så att de passar i olika modeller?

Lycka till!
 
Hej Flyttfåglarna!

Många frågor som finns svar på om ni går till SÖK längst upp
på forumet.

Biltåg går bara till Narbonne har jag läst men är väl bra det :)


Bil måste ju omreggas om man bor permanent eller bilen vistas här.
Kostar en del men kan ju vara värt om den är nyare.

Internet: Ni kommer att bo i inlandet och vad som går bra där vet man
inte. Men läs iaf i vår telefon/TV/bredbandkategori här på forumet.
Man vet ju inte vilka som har access där i er stad el utanför.
Mobil kan man aldrig veta vad som funkar bra där...Movistar som
är dyra borde ju gå bäst men...Tror ni får prata med grannar :D

Sjukförsäkring är säkert bra men om ni blir residenta dvs skattskrivna här så
har ni ju samma sjukvård som spanjorerna. Dvs komplett. Ja om man betalar skatt här.
Kan ju dock vara bra med en extra. Cogesa heter en vet jag.

Hemförsäkring finns många....Allianz är billiga på basförsäkring.
Mapfre som nämnts, Easy Insurance (svensktalande) etc

OK, leta i trådarna här så finns det mer svar thumb
Finns nog inget som inte avhandlats.

Lycka till / P :sol:
 
Hej alla
Vill till området Torrevieja. Är en fattig sjukpensionär som inte har möjlighet att köpa bostad. Nu undrar jag om det finns någon som vet någonting om campingplatser? Kan det vara billigare att hyra stuga där eller ska man hyra lägenhet i något samhälle?
 

Spanienforum

Sponsrat inlägg

Ett bra erbjudande

American Express SAS Eurobonus
Få 6 000 eurobonuspoäng direkt om du tecknar ett American Express SAS Eurobonus kort via vår LÄNK.
6 000 poäng räcker till en inrikes flygresa. Kortet är gratis & utan årsavgift.
Kika in erbjudandet på Americanexpress.se.


PS. Spanienforum.se har fått nya ägare och vi kommer göra en del mindre justeringar under våren 2018. Allt för att forumet ska leva kvar och fortsätta fylla ett bra syfte, för nya medlemmar och såväl för våra forumveteraner. Finns det synpunkter eller idéer så är ni välkomna att maila på [email protected].
Uten at jeg er sikker, så tror jeg at campingplassene her er mer for bobiler/campingvogn/telt og at det ikke er så vanlig med mindre hytter å leie. I tillegg ligger de gjerne litt usentralt (Jeg kan ta feil). Det er ikke umulig å finne en liten studioleielighet som ikke koster mye å leie. Særlig om det er snakk om langtidsleie. Det finnes mange små (type 25m2) leiligheter som har et lite baderom og et lite kjøkken, særlig i sentrumsområder.
 
Vet tyvärr inget om Camping i ert område, men en liten kabin på campingplats i Malagaområdet blir mycket dyrare än en liten lägenhet.

Göran i Mijas Pueblo
 
Någon som vet; Hur och vilket bolag fixar vi bäst och billigast internet, WIFI och gärna några svenska och engelska TV kanaler?

Finns en egen kategori TV,Bredband, Telefoni på forumet.
Läs där. Eller ställ frågan där annars hittas inte frågorna på forumet.
Tror som jag skrev i förra inlägget att det är svårt att veta
vilket som är bäst där ni ska bo. Vilken täckning som finns osv...
Normalt - eftersom det i de flesta fall är Telefónicas nät så borde
dom gå bäst men går inte att veta...nu.


P :sol:
 

Spanienforum

Sponsrat inlägg

Ett bra erbjudande

American Express SAS Eurobonus
Få 6 000 eurobonuspoäng direkt om du tecknar ett American Express SAS Eurobonus kort via vår LÄNK.
6 000 poäng räcker till en inrikes flygresa. Kortet är gratis & utan årsavgift.
Kika in erbjudandet på Americanexpress.se.


PS. Spanienforum.se har fått nya ägare och vi kommer göra en del mindre justeringar under våren 2018. Allt för att forumet ska leva kvar och fortsätta fylla ett bra syfte, för nya medlemmar och såväl för våra forumveteraner. Finns det synpunkter eller idéer så är ni välkomna att maila på [email protected].

Nya trådar

Back
Toppen