Lägenhet & jobb i Malaga

jessicak

Ny medlem
Hej!

I mars hade jag och min pojkvän tänkt att flytta till malaga. Jag ska dit för att plugga och min pojkvän för att försöka hitta ett jobb. Han kan flytande spanska och svenska samt har goda kunskaper i engelska.
Är det någon som har tips på hur kan få ett jobb? kontakter? vad som helst uppskattas :)

Sedan tänkte jag kolla det här med lägenhet, vi vill ha en lägenhet inne i Malaga, alltså inte i fuengirola osv. Har vart inne på enalquiler och kollat men får inte så mycket svar tillbaka.
Därför är frågan, är det någon som vet nån hyffsad lägenhet till ett bra pris inne i malaga?
Eller är det allra bästa att hitta en lägenhet när man är där?

Tacksam för ALL hjälp och tips man kan få så hör gärna av er!
Hälsningar, Jessica
 

Spanienforum

Sponsrat inlägg
Hej!
Vi rekommenderar följande tjänster kring boende och juridik i Spanien. Du förbinder dig inte till något när du använder våra formulär och det kostar inget.
Tack för att ni använder Spanienforum och gör det till en trevlig mötesplats för Spanienfantaster och alla andra!

PS. Spanienforum.se har fått nya ägare och vi kommer göra en del mindre justeringar under våren 2018. Allt för att forumet ska leva kvar och fortsätta fylla ett bra syfte, för nya medlemmar och såväl för våra forumveteraner. Finns det synpunkter eller idéer så är ni välkomna att maila på [email protected].
Hola Jessica, välkommen till forumet spainsmile

Kolla dom här jobbajterna. Din kille kan ju spanska...
http://www.infojobs.net
http://www.megafon.net/en/index.html
och
infoempleo.com
monster.es
jobrapido.es

Hyra:
http://www.segundamano.es/alquiler-de-pisos-malaga/?ca=29_s&w=1&th=1&sp=1&od=1&q=&x=1&st=u
http://www.idealista.com/venta-viviendas/malaga-provincia/mapa

Här har du en annons om rum av en svensk...
http://www.sydkusten.es/engine.php?sectionId=29&action=search&adId=7803

Lycka till/ P :sol:
 
Last edited:
Hej!


Därför är frågan, är det någon som vet nån hyffsad lägenhet till ett bra pris inne i malaga?
Eller är det allra bästa att hitta en lägenhet när man är där?

Tacksam för ALL hjälp och tips man kan få så hör gärna av er!
Hälsningar, Jessica

Hej,
Generellt sett är det alltid bättre att skaffa lägenhet på plats. Inget kan ersätta att man själv gör sig bekant med lägenhet och omgivning innan man hyr något.:sol:
 

Nya trådar

Back
Toppen