Flytta tillbaka till Sverige

Diskussion i 'Flytta till Spanien' startad av DS-civilekonom, 13 december 2020.

  1. DS-civilekonom

    DS-civilekonom Medlem

    Blev medlem:
    3 november 2011
    Inlägg:
    40
    Mottagna gillanden:
    1
    Vi är residente i Spanien sedan två år tillbaka. Nu ska vi flytta tillbaka till Sverige och jag undrar om någon vet hur man "avregistrerar" sig från den spanska residencian?
     
  2. Spanienforum.se Sponsrat inlägg

    Hej!
    Vi rekommenderar följande tjänster kring boende och juridik i Spanien. Du förbinder dig inte till något när du använder våra formulär och det kostar inget.
    Tack för att ni använder Spanienforum och gör det till en trevlig mötesplats för Spanienfantaster och alla andra!

    PS. Spanienforum.se har fått nya ägare och vi kommer göra en del mindre justeringar under våren 2018. Allt för att forumet ska leva kvar och fortsätta fylla ett bra syfte, för nya medlemmar och såväl för våra forumveteraner. Finns det synpunkter eller idéer så är ni välkomna att maila på [email protected].
  3. Anca

    Anca Aktiv medlem

    Blev medlem:
    4 augusti 2013
    Inlägg:
    603
    Mottagna gillanden:
    140
    Inte för att jag vet men en snabb googling sa så här från ett reportage i Sydkusten.
    Antar att du får kontakta spanska skatteverket.

    Residencia fiscal (skatterättslig hemvist): Många verkar tro att det går att välja skatterättslig hemvist, genom att avregistrera sig från folkbokföringen i ett land och registrera sig i ett annat land. Men så fungerar det inte. Enligt spansk lag anses du ha din skatterättsliga hemvist i Spanien om:

    • du vistas i Spanien mer än 183 dagar under ett kalenderår.

    • du har ditt centrum för levnadsintressen eller basen för din ekonomiska verksamhet i Spanien, direkt eller indirekt.

    • din make/maka och omyndiga barn, som är ekonomiskt beroende av dig, bor i Spanien (om du inte kan bevisa att du har din skatterättsliga hemvist i ett annat land än Spanien).

    Alltså kan du anses ha din skatterättsliga hemvist i Spanien även om du inte registrerar dig hos spanska skattemyndigheten.

    Den som har sin skatterättsliga hemvist i Spanien är skattskyldig i Spanien för alla sina inkomster, oavsett varifrån inkomsterna kommer (så kallad obegränsad skattskyldighet).

    Den som inte har sin skatterättsliga hemvist i Spanien betalar endast vissa skatter i Spanien, som har samband med exempelvis äganderätt till fastighet i Spanien (så kallad begränsad skattskyldighet).

    Motsvarande regler om obegränsad skattskyldighet och begränsad skattskyldighet i Sverige finns i Inkomstskattelag (1999:1229) Avdelning II, 3 kapitlet. Sammanfattningsvis kan sägas att du är obegränsat skattskyldig i Sverige om du bor i Sverige, stadigvarande vistas i Sverige eller har väsentlig anknytning till Sverige. Den så kallade femårsregeln i Inkomstskattelagen kap 3, § 7 innebär att under fem år från den dag du har rest från Sverige anses du ha väsentlig anknytning till Sverige, om du inte bevisar att du inte har sådan anknytning. Det vill säga, den skattskyldige har bevisbördan för att han eller hon har förvärvat skatterättslig hemvist i ett annat land.

    Den som är obegränsat skattskyldig i Sverige ska betala skatt i Sverige för alla sina inkomster oavsett varifrån de kommer.

    Den som är begränsat skattskyldig i Sverige betalar endast vissa skatter i Sverige.
    Det finns ett avtal mellan Sverige och Spanien vars syfte är att undvika dubbelbeskattning. Den som drabbas av dubbelbeskattning kan med stöd av dubbelbeskattningsavtalet begära avdrag i det ena landet med det belopp som har betalats i det andra landet. Proceduren för hur detta går till (och vilket land du ska begära avdraget i) varierar beroende på vilken typ av inkomst det rör sig om.
     
    DS-civilekonom gillar detta.
  4. DS-civilekonom

    DS-civilekonom Medlem

    Blev medlem:
    3 november 2011
    Inlägg:
    40
    Mottagna gillanden:
    1
    Stort tack Anca!
    Vet någon möjligen hur jag ska gå tillväga för att "avregistrera" mig från den spanska residencian, nu när vi flyttar tillbaka till Sverige?
     
  5. Katt arina

    Katt arina Känd medlem Staff Member

    Blev medlem:
    21 februari 2016
    Inlägg:
    480
    Mottagna gillanden:
    424
    När vi flyttade tillbaka gick vi till kommunkontoret och skrev ut oss från kommunen. Padron hos kommunen är ju det som visar var man är bosatt.
    NIE är ju inte kopplat till folkbokföring och visar inte aktuell bosättning, inte heller uppehållstillståndet som ni sökte i början.
    Sen bokade vi innan avresa en tid hos skattemyndigheten i Sverige för att skriva in oss i Sverige. Som utskriven krävs nämligen personligt besök.

    Har ni en spanskreggad bil ni ska ta med tillbaka rekommenderar jag att ni snabbt sätter igång processen med att registrera in den i Sverige. Transportstyrelsen är INTE snabba och bilen får körförbud redan efter en vecka.
    Lycka till!
     
  6. Spanienforum.se Sponsrat inlägg

    Två st fina erbjudanden

    1. Airbnb
    Airbnb.se får du 360 kr i rabatt på din första bokning av boende, och 135 kr att använda för en upplevelse värd 455 kr eller mer om du går via vår länk. Om du istället vill hyra ut din egen bostad kan du använda denna länk till Airbnb.se

    2. American Express SAS Eurobonus
    Få 10 000 poäng direkt om du tecknar ett American Express SAS Eurobonus kort via vår LÄNK. 10 000 poäng räcker till en inrikes flygresa. Kika in erbjudandet på Americanexpress.se.


    PS. Spanienforum.se har fått nya ägare och vi kommer göra en del mindre justeringar under våren 2018. Allt för att forumet ska leva kvar och fortsätta fylla ett bra syfte, för nya medlemmar och såväl för våra forumveteraner. Finns det synpunkter eller idéer så är ni välkomna att maila på [email protected].
  7. DS-civilekonom

    DS-civilekonom Medlem

    Blev medlem:
    3 november 2011
    Inlägg:
    40
    Mottagna gillanden:
    1
    Stort tack Katt arina!
     

Dela sidan

Laddar...