Flytt?!

DzZZ92

Ny medlem
Hej! Nu så här ett par dagar innan flytten slog det mig.
Vad måste jag se till att ha gjort i sverige innan jag åker?
Vad skall jag rent generellt tänka på ang. Flytten?

Berätta gärna allt ni kan komma på!

/Daniel
 

Spanienforum

Sponsrat inlägg
Hej!
Vi rekommenderar följande tjänster kring boende och juridik i Spanien. Du förbinder dig inte till något när du använder våra formulär och det kostar inget.
Tack för att ni använder Spanienforum och gör det till en trevlig mötesplats för Spanienfantaster och alla andra!

PS. Spanienforum.se har fått nya ägare och vi kommer göra en del mindre justeringar under våren 2018. Allt för att forumet ska leva kvar och fortsätta fylla ett bra syfte, för nya medlemmar och såväl för våra forumveteraner. Finns det synpunkter eller idéer så är ni välkomna att maila på [email protected].
Ett par dagar innan är kanske lite sent att börja tänka på sånt, beroende på vad du de facto har gjort redan... Flyttar du permanent, dvs emigrerar, eller temporärt?
Om det första, så är det ganska mycket att tänka på, om inte annat för att se till att du inte blir utslängd ur det svenska trygghetssystemet (vilket är lätt), men fortfarande måste betala skatt i Sverige (vilket också är lätt). (Att bli tvungen att göra, alltså.)
 

Nya trådar

Back
Toppen