Almeira airport transport

Viva

Medlem
Vet inte vilken region Almeira hör till, om det blir fel att lägga under Malaga...kan jag i så fall flytta inlägget?

Undrar lite om taxi eller annat transportmedel från Almeira Airport till Roquetas de Mar. Vad kostar det ungefär med taxi denna sträcka och behöver man förbeställa eller är det bara att ta en taxi där på flygplatsen?

En annan fråga, kommer man överens om fast pris med taxiföraren innan man åker eller kör man på taxameter?

Vi är 4 personer med 2 stora resväskor och 4 handbagage, visst borde vi klara oss med en vanlig taxi eller funkar det inte, dvs vi måste ta en 7-sits van?

Hoppas att någon vet, kommer till Almeira om tre dagar! graciass
 

Spanienforum

Sponsrat inlägg
Hej!
Vi rekommenderar följande tjänster kring boende och juridik i Spanien. Du förbinder dig inte till något när du använder våra formulär och det kostar inget.
Tack för att ni använder Spanienforum och gör det till en trevlig mötesplats för Spanienfantaster och alla andra!

PS. Spanienforum.se har fått nya ägare och vi kommer göra en del mindre justeringar under våren 2018. Allt för att forumet ska leva kvar och fortsätta fylla ett bra syfte, för nya medlemmar och såväl för våra forumveteraner. Finns det synpunkter eller idéer så är ni välkomna att maila på [email protected].
Hej Viva!

Almería (som det heter) ligger i regionen Andalusien och Sevilla är huvudstad
men Malaga finns ju på forumet så det är lugnt :)
Läste att det är ca 4 mil till Roquetas så det borde kosta ca 50E på en vardag
och det är det väl när ni kommer.
Fråga innan vad det kostar. Dom brukar köra med taxameter.
Taxi brukar ju stå utanför och får ta 4 personer.
Borde absolut ta era väskor. Inga småbilar dom har.

Chao P :sol:
 
Last edited:
Jo jag menade att den sträckan kostar mer eller mindre
omkring 50E om man kör med taxameter.
Priserna brukar ju vara detsamma med reguljär taxi i landet.
Jag brukar fråga ändå vad det kostar på ett ungefär...

Taxi här...känner inte till nån speciell, kanske nån annan gör?

http://www.radiotaxialmeria.es/

hao P :sol:
 

Spanienforum

Sponsrat inlägg

Ett bra erbjudande

American Express SAS Eurobonus
Få 6 000 eurobonuspoäng direkt om du tecknar ett American Express SAS Eurobonus kort via vår LÄNK.
6 000 poäng räcker till en inrikes flygresa. Kortet är gratis & utan årsavgift.
Kika in erbjudandet på Americanexpress.se.


PS. Spanienforum.se har fått nya ägare och vi kommer göra en del mindre justeringar under våren 2018. Allt för att forumet ska leva kvar och fortsätta fylla ett bra syfte, för nya medlemmar och såväl för våra forumveteraner. Finns det synpunkter eller idéer så är ni välkomna att maila på [email protected].
Vilken tid på dygnet anländer ni? Under dagtid borde det finnas bussar till R de M, ganska stor turiststad ändå. Jag har åkt buss mellan Almería och Adra/Albuñol för många år sedan.
 

Nya trådar

Back
Toppen