Ta med katterna.

mimus48

Ny medlem
Är det någon som har erfarenhet av att flytta ner dit och ta med katt eller kanske flera katter. Jag är fundersam på själva transporten. Antagligen ska vi och de flyga ner, och då undrar jag om de får resa i utrymmet för bagage? Vi bor i norra Sverige, så det blir först inrikes flyg till Arlanda och där omlastning. Undrar sedan om de kommer att skickas i samma flyg som oss, i så fall blir det byte/omlastning även i Madrid.
Hur klarar katterna detta måntro. Blir cirka 7 timmar i transportburen och på väg.
Alternativ vore ju bilresa, men det innebäe ju övernattning på vägen, och en betydlöigt längre resa.
Hur har ni gjort som flyttat ner med katter? Hur har de klarat resan? Vore tacksam för svar på dessa funderingar. Mvh mimus48
 

Spanienforum

Sponsrat inlägg
Hej!
Vi rekommenderar följande tjänster kring boende och juridik i Spanien. Du förbinder dig inte till något när du använder våra formulär och det kostar inget.
Tack för att ni använder Spanienforum och gör det till en trevlig mötesplats för Spanienfantaster och alla andra!

PS. Spanienforum.se har fått nya ägare och vi kommer göra en del mindre justeringar under våren 2018. Allt för att forumet ska leva kvar och fortsätta fylla ett bra syfte, för nya medlemmar och såväl för våra forumveteraner. Finns det synpunkter eller idéer så är ni välkomna att maila på [email protected].
Fràga din veterinär. När jag flyttade fràn mallis till Alicante fick jag en valium av veterinären. Min katt var helt off i 3-4 timmar.
 
Flyga med katter

Flyga med katter - speciellt inom EU - aer ganska enkelt och du har flera val; att de flyger i kabinen med dig (i regel bara en katt per resenaer), som baggage (i en hard bur) i samma flyg som du ellersom cargo i ett annat flyg (i regel dyrast om man har bara nagra faa katter). Olika flygbolag har olika regler och priser,saa det aer bast att kolla deras websajter eller ringa de.

De flesta katter tal aeven laanga resor utmaerkt. Jag har i hoestas flugit mina tvaa fraan USA till Belize, daerifraan koerde de till Mexico, flugit tillbaka till USA och i vaaras till Sverige och inte ett pip fraan naagon av dem under alla resor. Men mina katter aer vana baade med flygresor och ganska laanga bilresor ocksaa. Det kan vara svarare i boerjan foer ovana katter. Men ge dem ingen lugnande medicin helst - de maar baettre utan den. Lycka till.:)
 
Last edited:
För några år sedan var SAS hopplös, men Lufthansa var bra och CityAirline allra bäst (numera uppköpt av Skyways som gick i Konkurs)
Du får höra med Lufthansa om vilkoren. Troligen kräver de en transportbur med särskillda specifikationer.
Annars rekommenderar jag biltransport. Det kan vara en jäkla serenad de första timmarna, men de lugnar ned sig sedan. Jag skulle inte köra med valium som Nalle, (osäker om det var Nalle eller katten som fick pillren) utan kanske med en liten introduktion före färden, typ någon timma per dag i samma bil med lite läcker mat. Rastande får man sköta med sandlåda, om inte katten är resvan. Med bil får du räkna med två övernattningar skulle jag tro...
 

Spanienforum

Sponsrat inlägg

Ett bra erbjudande

American Express SAS Eurobonus
Få 6 000 eurobonuspoäng direkt om du tecknar ett American Express SAS Eurobonus kort via vår LÄNK.
6 000 poäng räcker till en inrikes flygresa. Kortet är gratis & utan årsavgift.
Kika in erbjudandet på Americanexpress.se.


PS. Spanienforum.se har fått nya ägare och vi kommer göra en del mindre justeringar under våren 2018. Allt för att forumet ska leva kvar och fortsätta fylla ett bra syfte, för nya medlemmar och såväl för våra forumveteraner. Finns det synpunkter eller idéer så är ni välkomna att maila på [email protected].
Har bara åkt (med hundar) med SAS och Spanair. De har samma regler för alla sällskapsdjur och det fungerade perfekt. Ett djur på högst 8 kg fick man ha som handbagage i kabinen. Men mot avgift och seatad längst bak.

En bekant har haft djur med Norwegian och var nöjd.

Kan du undvika mellanlandning i Madrid vill jag råda dig att göra det om du inte kan ta med katt i kabinen. Väntan på omlastning kan bli väldigt varm och du får inte själv titta till djuret. Ett alternativ är att dela upp resan så du får hämta ut buren och checka in den igen för nästa etapp efter att ha rastat och vattnat.
 
En bekant har haft djur med Norwegian och var nöjd.

Norwegian tar bara djur i lastrummet på utlandsflyg. Inte i kabinen.
Har för mig att det har klagats på att om man beställer resa via nätet
och man måste ju ringa om djuret och då finns inte plats och man måste boka
om...Dom tar ju bara 4 djur på ett plan...Det kostar extra att ringa och
"besvära" dom och prata med levande telefonsvarare...
Dom hade fel på sin hemsida en gång när jag skulle beställa och
så debbade dom mig för att jag måste ringa....95 bagis. Fräckt :(
Här är reglerna:
http://www.norwegian.com/se/kundeservice/Reseinformation/bagage/levande-djur/


Ciao P :sol:
 

Nya trådar

Back
Toppen