Valladolid

pozuela

Medlem
Jag vill tipsa om denna inlandstad som ligger i Castilla-León, om man vill undvika "för många turister". Staden har 400 000 + invånare och är en livlig studentstad. Det finns iaf ett universitet. Jag har inte varit där själv men har bekanta och fd studiekamarater som har talat sig varma om denna stad.
Jag lägger en länk till Wikipedia så att ni kan läsa vidare. Länken är till den engelska sidan men fdet finns naturligtvis en spanska också.
http://en.wikipedia.org/wiki/Valladolid
 

Spanienforum

Sponsrat inlägg
Hej!
Vi rekommenderar följande tjänster kring boende och juridik i Spanien. Du förbinder dig inte till något när du använder våra formulär och det kostar inget.
Tack för att ni använder Spanienforum och gör det till en trevlig mötesplats för Spanienfantaster och alla andra!

PS. Spanienforum.se har fått nya ägare och vi kommer göra en del mindre justeringar under våren 2018. Allt för att forumet ska leva kvar och fortsätta fylla ett bra syfte, för nya medlemmar och såväl för våra forumveteraner. Finns det synpunkter eller idéer så är ni välkomna att maila på [email protected].

Nya trådar

Back
Toppen