skillnad på äga eller borätt

hundägarn

Ny medlem
HEJ
sitter o kollar fastigheter.. på vissa står det bostadrätt och vissa står det äganderätt, jag trodde alla var äganderätt så jag har blivit lite brydd nu.. är det samma skillnad som här? eller vad och hur ska man tänka.. tacksam för tips
 

Spanienforum

Sponsrat inlägg
Hej!
Vi rekommenderar följande tjänster kring boende och juridik i Spanien. Du förbinder dig inte till något när du använder våra formulär och det kostar inget.
Tack för att ni använder Spanienforum och gör det till en trevlig mötesplats för Spanienfantaster och alla andra!

PS. Spanienforum.se har fått nya ägare och vi kommer göra en del mindre justeringar under våren 2018. Allt för att forumet ska leva kvar och fortsätta fylla ett bra syfte, för nya medlemmar och såväl för våra forumveteraner. Finns det synpunkter eller idéer så är ni välkomna att maila på [email protected].
Verkar vara Mäklaren/Advokaten som inte vill skriva äganderätt till svenskar som då blir oroliga, stod BRF i flera av våra papper i kommunikationen innan köp vilket inte stämde men i köpekontrakt o.s.v står det rätt.

De finns väldigt få BRF i Spanien, knappt mätbart antal.
 

Nya trådar

Back
Toppen