Prognos för svenskarnas fastighetsaffärer

mixt

Känd medlem
Fastighetsbyråns prognos för 2017 är att svenskar gör 4000 fastighetsaffärer i Spanien, förra året förmedlade 3610 objekt till svenskar enligt registradores.org. Det motsvarar en ökning på drygt tio procent.

Jämfört med det totala antalet köp av utlänningar är den svenska andelen sju procent 2016 vilket ger en hedrande fjärdeplacering efter britter, tyskar och fransmän, och strax före belgarna.

Men per capita är Sverige störst med 8,4 köp per 100 000 invånare, tätt följt av Norge (7,7) och Belgium (6,2), enligt Fastighetsbyrån.
 
Last edited:

Spanienforum

Sponsrat inlägg
Hej!
Vi rekommenderar följande tjänster kring boende och juridik i Spanien. Du förbinder dig inte till något när du använder våra formulär och det kostar inget.
Tack för att ni använder Spanienforum och gör det till en trevlig mötesplats för Spanienfantaster och alla andra!

PS. Spanienforum.se har fått nya ägare och vi kommer göra en del mindre justeringar under våren 2018. Allt för att forumet ska leva kvar och fortsätta fylla ett bra syfte, för nya medlemmar och såväl för våra forumveteraner. Finns det synpunkter eller idéer så är ni välkomna att maila på [email protected].

Nya trådar

Back
Toppen