NIE-nummer barn

Spanienforum

Sponsrat inlägg
Hej!
Vi rekommenderar följande tjänster kring boende och juridik i Spanien. Du förbinder dig inte till något när du använder våra formulär och det kostar inget.
Tack för att ni använder Spanienforum och gör det till en trevlig mötesplats för Spanienfantaster och alla andra!

PS. Spanienforum.se har fått nya ägare och vi kommer göra en del mindre justeringar under våren 2018. Allt för att forumet ska leva kvar och fortsätta fylla ett bra syfte, för nya medlemmar och såväl för våra forumveteraner. Finns det synpunkter eller idéer så är ni välkomna att maila på [email protected].
Hej Nellie.
Eftersom det kan skilja något mellan olika distrikt kan jag inte ge ett direkt svar på dina frågor. Bor själv i Mijas Pueblo och har precis fått alla papper klara. (inte samma regler om du inte är pensionär).

Jag skickar ett par länkar till dig där du kan hitta svar på dina frågor.

http://www.torrevieja.es/sal/Ayuntamiento/Extranjeria/Extranjeria/

Detta är Torreviejas "Alien" department. Jag har haft kontakt med liknande i Nerja och Mijas och fått hur mycket hjälp som helst. På nästa länk under "publications" hittar du vilka blanketter som skall fixas och lite till.

http://www.residenteseuropeos.com/index_en.php?sec=en

Hoppas att allt löser sig. Det är underbart här nere och spanjorerna är "görgoa". Hur hjälpsamma som helst när de ser att man försöker och vill ha kontakt på Spanska/Engelska/Kroppsspråk.

Göran (Fool on the Hill) i Mijas Pueblothumb
 

Nya trådar

Back
Toppen