Köpa hus i Punta Lara

Ninna

Ny medlem
Hej
Vi är på gång att köpa ett mycket fint semesterhus i Punta Lara. Vi är egentligen intresserade av ett hus i Nerja, som verkar genuint spanskt, men har inte hittat något hus som motsvarar våra krav. Vi känner oss lite osäkra på Punta Lara. Kan någon vänlig själ berätta lite om denna by?
Kan man t.ex. gå och köpa bröd hos bagare på morgonen? Finns det frukt och grönsaksstånd, mysiga barer och restauranger? Bor det spanjorer eller bara utländska turister i denna by? Får barnen busa i den kommunala poolen? Vi har tre barn på 12, 9 och 7 år och vi är lite oroliga för att Punta Lara kan vara ett ställe där man pensionerar sig. Har jag fel? Tacksam för svar.
Ninna

:confused:
 

Spanienforum

Sponsrat inlägg
Hej!
Vi rekommenderar följande tjänster kring boende och juridik i Spanien. Du förbinder dig inte till något när du använder våra formulär och det kostar inget.
Tack för att ni använder Spanienforum och gör det till en trevlig mötesplats för Spanienfantaster och alla andra!

PS. Spanienforum.se har fått nya ägare och vi kommer göra en del mindre justeringar under våren 2018. Allt för att forumet ska leva kvar och fortsätta fylla ett bra syfte, för nya medlemmar och såväl för våra forumveteraner. Finns det synpunkter eller idéer så är ni välkomna att maila på [email protected].

Nya trådar

Back
Toppen