Jag får verkligen be om ursäkt!

goranwint

Seniormedlem
Som överskriften säger, får jag be alla medlemmar om ursäkt, ifall ni tycker att jag raljerar för mycket med Masmovil.

Efter att ha varit i branschen i Sverige och i Spanien jagat ögonen ur mig på internet efter ett vettigt alternativ, är jag så j..a trött på dessa kanske inte direkta lögner, men däremot motsägande/intetsägande informationer till alla som inte har full insyn i detta område.

Som jag har skrivit till Masmovil (angående Jazztel) så är Jazztel ett av många företag på dessa breddgrader som gör allt för att "fånga" kunder. Tittar man noga på deras hemsida så ser man (fast inte tydligt) att deras "landline" bara fungerar där de råkar ha utrustning. Om man ska välja dem efter att ha installerat telefonlinje från Telefonica/Movistar som äger telefontrådarna i Spanien, så "kan man" som det heter riskera att få betala en summa till Movistar för att få byta bolag. mm. mm.

Jag kommer inte ytterligare att "förpesta" Masmovils länk, men jag ber alla, framförallt de som inte riktigt har den tekniska kunskapen, att tänka mer än två gånger innan ni hoppar på dessa löften om Guld och gröna telefontrådar.

Och som sagt tidigare ber jag än en gång om ursäkt till er som tycker jag är tjatig.

Vi ses på nätet/Göran
 

Spanienforum

Sponsrat inlägg
Hej!
Vi rekommenderar följande tjänster kring boende och juridik i Spanien. Du förbinder dig inte till något när du använder våra formulär och det kostar inget.
Tack för att ni använder Spanienforum och gör det till en trevlig mötesplats för Spanienfantaster och alla andra!

PS. Spanienforum.se har fått nya ägare och vi kommer göra en del mindre justeringar under våren 2018. Allt för att forumet ska leva kvar och fortsätta fylla ett bra syfte, för nya medlemmar och såväl för våra forumveteraner. Finns det synpunkter eller idéer så är ni välkomna att maila på [email protected].
Jag tycker det är bra att få veta vad som INTE fungerar så man inte går på alla dessa GB-löften! Jag tycker det är en helvirrig djungel med alla olika lösningar och har ingen aning om vad vi ska välja. Nu vet jag att några i mitt bostadsområde kollar upp EURONA, så det kanske är något som kan funka hos oss. Jag har inte så stort behov av hög hastighet, men min son som arbetar som programmerare hade tänkt utnyttja tillfället att jobba från Spanien lite då och då. Men än så länge har vi inte hittat någon lösning som är tillräckligt bra för honom:(
 
Vad man ska satsa på för alternativ beror ju ofta på var bostaden är belägen.

Innan min flytt till Estepona (jag installerade Telefonica/Movistar i Mijas) läste jag mycket om dåliga linjer i min nya stad. Men jag bor tydligen ganska bra till för på en "Upp till 10MB/s" anslutning får jag ut runt 8,5 när två datorer är trådlöst inkopplade mot routern.

Under helgerna visar de olika Speedtest-sidorna nästan samma värden, men troligen inte alls samma stabilitet som behövs när man t.ex. tittar på IPTV eller Svensk TV via datorn.

Jag har för några timmar sedan fått besked från Telefonica att jag ligger under 1500 meter från telestationen, och har därför möjlighet att få VDSL istället för ADSL !?! med upp till 30 MB/s. för bara 5 Euro mer i månaden.

Ska bli kul att se vad framtiden utvisar!

Eftersom SkyDoctor i Marbella lyckas klämma ur upp till 20 MB/s, trådlöst via 3G-modem så kanske allt löser sig när 4G blir vanligare här liksom i Sverige. Fiber verkar det som om vi får vänta på.

Som sagt, den som lever får se.

Göran
 
Grattis till VDSL , det trådlösa 3G o 4 G kan ha bra hastighet. Men det fins väl ingen operatör med obegränsad nerladdning?
 
Last edited:
SkyDoctors trådlösa sk. MiFi har obegränsad nerladdning, men det är ganska dyrt. Går dock att pausa, men funkar tydligen bara på Costa del Sol. Är egentligen ett Movistarkontrakt, men kan inte bokas hos Movistar själva.

Även om jag själv inte har handlat av honom, så verkar han veta vad det handlar om. Han har själv superpaket till IPTV.
 
Last edited:

Spanienforum

Sponsrat inlägg

Ett bra erbjudande

American Express SAS Eurobonus
Få 6 000 eurobonuspoäng direkt om du tecknar ett American Express SAS Eurobonus kort via vår LÄNK.
6 000 poäng räcker till en inrikes flygresa. Kortet är gratis & utan årsavgift.
Kika in erbjudandet på Americanexpress.se.


PS. Spanienforum.se har fått nya ägare och vi kommer göra en del mindre justeringar under våren 2018. Allt för att forumet ska leva kvar och fortsätta fylla ett bra syfte, för nya medlemmar och såväl för våra forumveteraner. Finns det synpunkter eller idéer så är ni välkomna att maila på [email protected].
Jag håller med hydrolift att man ska säga som det är och det behöver man inte be om ursäkt för. Bredband i Spanien är en ogenomtränglig djungel och man får nästan aldrig vad man betalar för. Sällsynta undantag finns för när jag fyllde på mitt MB Kontant med 20€ så fick jag 1,5 GB i stället för 1 GB som är det normala.
Så än är inte undrens tid förbi. Tack för det Vodafon.
 
Göran: Jag tycker inte att du tjatar! Du är mycket kunnig på området. Fortsätt du bara. Enklare att få information, om man säger/skriver om samma sak flera gånger. Ibland är det lite vanskligt att hitta i gamla trådar med hjälp av "sök" funktionen. :)
 

Nya trådar

Back
Toppen