Idag vandrade en procession i Arona med en bön om mer regn. Det är en gammal tradition som man tagit upp. Mellan 1820 - 1880 var det torrt på södra Teneriffa, jordbrukarna behövde vatten. Genom att gå runt med en Kristusgestalt hoppades man att bönen om regn skulle bifallas. Om traditionen upprepas nästa år blir det den första söndagen i mars. Alla som vill ha regn, skriv upp datum!
Du förbinder dig inte till något när du använder våra formulär och det kostar inget. Tack för att ni använder Spanienforum och gör det till en trevlig mötesplats för Spanienfantaster och alla andra!
PS. Spanienforum.se har fått nya ägare och vi kommer göra en del mindre justeringar under våren 2018. Allt för att forumet ska leva kvar och fortsätta fylla ett bra syfte, för nya medlemmar och såväl för våra forumveteraner.
Finns det synpunkter eller idéer så är ni välkomna att maila på [email protected].