Bra omrâden är Malaga Este, El Palo, Pedregalejo (Pinares de San Anton och Cerrado de Calderón är finast och dyrast), där finns mânga friskolor. Barnvänligt med svenska ögon är inte Málaga stad öht, eftersom det är ganska mycket trafik och barnen körs i bil överallt. Men hela Málaga har strandpromenad och en lâng strand.
omrâdet runt Parque del Oeste är ockâ fint, med bâde strand och park.
Dàliga och jobbiga omrâden är framfór allt La Palma, La Palmilla, Ciudad Jardin, Carlos Haya.
Väster om staden finns samhállen som Churriana och Alhaurín de la Torre, med massor av radhusomrâden runt en bykärna. En kvart frân stranden och flygplatsen.
Precis öster om finns Rincón de la Victoria och La Cala del Moral. Jag bor där och trivs mycket bra, det är gamla fiskebyar som numera har mànga radhus- och villaomràden. Spansk miljö, här bor bara spanjorer. Lâng strandpromenad, barnvänligt, lekplatser pâ stranden.