Elektronik priser

Status
Stängd för vidare inlägg.

Spanienforum

Sponsrat inlägg
Hej!
Vi rekommenderar följande tjänster kring boende och juridik i Spanien. Du förbinder dig inte till något när du använder våra formulär och det kostar inget.
Tack för att ni använder Spanienforum och gör det till en trevlig mötesplats för Spanienfantaster och alla andra!

PS. Spanienforum.se har fått nya ägare och vi kommer göra en del mindre justeringar under våren 2018. Allt för att forumet ska leva kvar och fortsätta fylla ett bra syfte, för nya medlemmar och såväl för våra forumveteraner. Finns det synpunkter eller idéer så är ni välkomna att maila på [email protected].
Varierar mycket. Antingen handlar man i en känd affär med garanti uran bråk eller handlar man hos en "hindu" där man förhandlar om priset. I det senare fallet skall ha med en utskrift från internet på vad produkten kostar i Sverige. Generellt är Sverige billigt på elektronik. Jag har förmånen att handla taxfree i Sverige eftersom Kanarieöarna inte drabbats fullt ut av EU.
 
elektronikpriser i spanien

Ja det är som SolenLyser säger att elektronikpriser är förvånansvärt låga i sverige om du jämför med övriga europa, och andra handsmarknaden är ju således otroligt bra att göra kap på, speciellt så här efter jul då folk köpt nya grejer och det gamla ska ut! Skickar med en länk från en elektronikkedja i Alicante så kan du se ungefärliga priser, tycker mig kunna se att det ligger en bit högre i spanien än i Sverige!

http://www.edelectronica.com/public/index.php

Det var som attan va bra du har det med momsen ;:;;) , du får alltså tillbaka den när du kommer ut till Arlanda för att åka hem? Har det fler skattemässiga eller andra fördelar med att vara skriven där i stället för övriga spanien?
 
Man får inte hela momsen tillbaka när man checkar in på Arlanda. Ju dyrare prylar, desto högre procentsats tillbaka. Det går emellertid att få hela momsen tillbaka men det kräver en större arbetsinsats. När vi flyttade till Kanarieöarna betalade vi 4.5% IGIC, kallas IGIC här. Numera är IGIC 5%. Om man går till en hantverkare eller verkstad frågar de ibland om man vill betala IGIC eller ej. Den största fördelen med Kanarieöarna är naturligtvis klimatet, man behöver varken tillsätta värme eller kyla i sitt hus.
 
Låter trevligt det där, bra liv därnere, vad mer kan man begära. Slippa kylan härhemma. Mer får man kvar i plånboken också..
 

Spanienforum

Sponsrat inlägg

Ett bra erbjudande

American Express SAS Eurobonus
Få 6 000 eurobonuspoäng direkt om du tecknar ett American Express SAS Eurobonus kort via vår LÄNK.
6 000 poäng räcker till en inrikes flygresa. Kortet är gratis & utan årsavgift.
Kika in erbjudandet på Americanexpress.se.


PS. Spanienforum.se har fått nya ägare och vi kommer göra en del mindre justeringar under våren 2018. Allt för att forumet ska leva kvar och fortsätta fylla ett bra syfte, för nya medlemmar och såväl för våra forumveteraner. Finns det synpunkter eller idéer så är ni välkomna att maila på [email protected].
Jag är osäker på om bensinen är beskattad på Kanarieöarna. Dieseln kostade innan uppgången ca 0,38 Euro/L, dvs ca 3,55 kr/L. Idag ligger priset på ca 0,75 Euro/L, dvs ca 7 kr/L. Vår Citroen Berlingo drar 0,67 L/mil vilket ger en bränslekostnad per mil på ca 4,70 kr.

Dessutom har man förbjudit parkeringsautomater. Undantag gäller P-hus.

Detta hade ingenting med elektronikpriser att göra, mer än att det blir mer pengar över att handla elektronik för.
 
Last edited by a moderator:
Status
Stängd för vidare inlägg.

Nya trådar

Back
Toppen